DAF YA314

Toen ik van de week The Verlinden Way Volume I binnenkreeg, zaten daar als bonus ook twee nummers van De Modelbouwer bij, het blad van de Nederlandse Vereniging van Modelbouwers. Die richt zich zo te lezen eigenlijk alleen op mensen die scratchbuilden op grote schaal, en in één van de artikels in een nummer uit 2023 kwam ik tegen dat er blijkbaar miniatuur-touwslagerijen te koop zijn, (voornamelijk?) gericht op scheepsmodelbouwers. De goedkoopste kosten schijnbaar rond de €50, maar er wordt ook gezegd dat duurdere modellen beter zijn. Ik vind het teveel geld voor de hoeveelheid touw e.d. die ik als militair modelbouwer zou gebruiken, maar het ís dus mogelijk om je eigen touw te maken op exact dezelfde manier als in het echt, in welke dikte je dan ook nodig hebt. (En ik vermoed dat het Amerikaanse bedrijf waar Walters touw vandaan komt, precies zulke apparaten heeft staan.)
 
Ja, is van www.syrenshipmodelcompany.com. Geweldig mooie touwen in diverse doorsnedes. Een jaar geleden hier als groepsaankoop gedaan waardoor we het per persoon redelijk goedkoop vanuit Amerika konden laten overkomen.
Ah dacht al, een touwtje uit US bestellen zal flinke verzendkosten hebben 😛

Hoe krijg je die evergreen zo strak en dun gesneden? Gewoon met een mes of zo'n speciaal hak/snij tool ding (ff naam van kwijt)?
 
Hoe krijg je die evergreen zo strak en dun gesneden? Gewoon met een mes of zo'n speciaal hak/snij tool ding (ff naam van kwijt)?
De evergreen van de deurklink is bijvoorbeeld van strip 0,25 mm dikte x 0,75mm breed. Standaard voorgesneden strips dus. Alles wat niet in standaardstrips is snij ik met scherp hobbymesje en metalen liniaal. Daarna met fijn schuurpapier beetje afwerken. Dikwijls 1 op het oog met afbeelding van werkelijkheid erbij.
 
Laatste loodjes. Het takkenrek is een takkenklus! Gebogen, te krap, te grof. De spijlen al smaller gemaakt maar eigenlijk nog niet smal/dun genoeg. Verder dun maken lijkt me niet verantwoord omdat het anders te kwetsbaar is. Inmiddels wat giet-onvolkomenheden met vuller/putty bewerkt (nu drogen). Vermoedelijk morgen dus vastzetten en de bevestigingsstangen aan de cabine aanbrengen. Dat het wat te grof is accepteer ik maar (er is wel meer te grof/dik aan dit voertuig).
IMG_7066.webp
 
Prachtig werk weer Walther 👍 Leuk om het touw in actie te zien... oogt super 😀
 
Leuk om het touw in actie te zien... oogt super 😀
Dat touw werkt inderdaad erg prettig. Valt mooi ook omdat het erg soepel is. Als je er een mooie scherpe hoek mee wilt maken zodat het goed lijkt dat het touw op spanning staat kun je er een klein beetje secondenlijm op doen. Het touw neemt dat op en wordt op die plek hard. Bij iedere haak waar het touw omheen gaat heb ik dat gedaan en dat werkt dus prima!
 
Hij is wat betreft bouwen gereed! Als laatste klusje het DAF logo aangebracht. Het is ook echt een DAF geworden. Het voertuig uit mijn jeugd. Met dank aan @Robert van Raamsdonk voor het uitbrengen van dit voertuig in een basisvorm waarbij de verhoudingen goed zijn en waar je (als je het wilt) met eigen aanpassingen iets nog mooiers van kunt maken, ook al is dat best een behoorlijke uitdagende klus. Vooral de dikte van de wanden maakten het aanpassen van dingen soms lastig, ik ben er echter dik tevreden over!
IMG_7071.webpIMG_7072.webpIMG_7075.webpIMG_7077.webpIMG_7081.webpIMG_7079.webpIMG_7078.webp
 
Laatst bewerkt:
Een meesterwerk indeed 👍👍 alweer één die ik liever zó in de vitrinekast zou zien dan met verf erover 😃
 
Ik beleef hem afgezien van de verf toch wat kaal vinden. Daarom maar eens kijken vandaag hoe het zou staan met de kapspanten erop. Goede profiel had ik gelukkig dus op maat buigen en maken en plaatsen. Ik krijg direct nog meer DAF YA314 gevoel. Stuk beter zo (vind ik tenminste). De bak van binnen zien naar toch beetje gevoel van een opbouw. IMG_9372.webpIMG_9369.webpIMG_9370.webpIMG_9371.webp
 
Laatst bewerkt:
Ik zat met rode oortjes van de spanning te luisteren….😊🤪🥵….😶‍🌫️
 
Laatst bewerkt door een moderator:
Mooi hoor , die spanten! Lijken me niet van te voren uitgegloeid? Wat is je procedé ?
 
Mooi hoor , die spanten! Lijken me niet van te voren uitgegloeid? Wat is je procedé ?
Niet te hard messing gebruiken (ooit gekocht bij een metaalhandel) en buigen rond een massieve metalen buis van de gewenste diameter. Dit ging zo gemakkelijk dat uitgloeien niet nodig was.
 
Het is ook maar dun spul, dan is ondersteuning bij buigen goed genoeg, daarom gebruik je voor messing pijp buigveren en buigijzers, al kan ik me de dag niet meer heugen dat ik messing pijp groter als 1/4e heb hoeven buigen, koper is beter en veel makkelijker te lassen
 
Inderdaad heel netjes gemaakt die rongen maar euh...
buigen rond een massieve metalen buis van de gewenste diameter.

Wat ik me daarbij afvraag : hoe krijg je de tweede bocht op de juiste afstand van de eerste zonder een mal ?
 
hoe krijg je de tweede bocht op de juiste afstand van de eerste zonder een mal ?
Tja, die vraag stelde ik me ook. Ik heb eerst de 1:35 maten bepaald en ben de eerste gaan buigen ….zonder mal maar gewoon omdat je vanzelf ziet en merkt hoe het buigt om de “buigbuis”. Die op de goeie plek houden en voila…precies goed. Daarna is het kwestie van deze als “moeder-kapspant” te gebruiken. Daarbij boog ik telkens de eerste kant. Daarna met stevige klemmen deze precies tegen de moeder zetten en dan met hulp van de moeder en de buigbuis de tweede, derde, vierde, vijfde maken. Soms verschoof de klem toch een beetje. Ik heb in totaal 3 mislukte kapspanten die te ruim werden. Daarna in de kapspanten los in bevestigingsgaten van de bak doen en met behulp van een geodriehoek ze rechtop zetten en ook netjes op hoogte tov elkaar. Dan streepje op de zijkant van de kapspanten waar ze gaten in gaan. Alles er weer uit en klaarleggen op volgorde. Dan van die gore zwarte troep van @Bas Slaats (T-7000) in de gaten (heeft enorme kleefkracht maar blijft flexibel) en aan de spanten secondenlijm. Dan plaatsen aan de hand van de streepjes. Door de T-7000 blijven ze vastkleven en door de secondenlijm staan ze stevig (maar secondenlijm kan loslaten van de messing vandaag de combinatie van twee lijmen).
 
Laatst bewerkt door een moderator:
Tja, die T7000, ik heb er ook een transparante versie van gevonden, heb ik na dat ik het leerde kennen vast in mijn modelbouw assortiment liggen. Kost geen bal, ik betaalde iets van 2 euro voor een grote tube waar je jaren mee vooruit kan.
 
Even gezocht, maar t7000 betaal je tegenwoordig snel 10 euro voor een tube. Nog nooit van gehoord, maar blijkbaar goed spul.
 
Even gezocht, maar t7000 betaal je tegenwoordig snel 10 euro voor een tube. Nog nooit van gehoord, maar blijkbaar goed spul.
Erg handig om PE waar geen spanning op staat te verlijmen!
 
Terug
Bovenaan