M29C Weasel

Jakko Westerbeke

Forumbeheerder
Lid van de TWENOT
Interesses
Pantservoertuigen, vnl. WOII t/m Golfoorlog
Schalen
  1. 1:35
Nu bezig met
Medium Tank T6, A34 Comet, M4A3 „Champagne”
Een paar maanden geleden ben ik begonnen aan de resin Weasel van LZ Models:

NYbcvg6RTdq+M59AboeKug_thumb_6813.jpg

Ik heb deze een aantal jaar geleden overgenomen van iemand hier op het forum, die er de uitgeprinte instructies bijgevoegd had — deze staan op een 8 cm CD-ROM die bij het model zit en zijn ook te downloaden van de website van de fabrikant. Helaas zijn het amper instructies maar meer een uitgebreid bouwverslag, zodat je zonder verdere documentatie vaak een beetje in het donker tast over wat nu precies de bedoeling is. In Military Modelling volume 41 nrs. 14 en 15 (november en december 2011) staan ook artikels over de bouw van dit model, door dezelfde persoon die verantwoordelijk is voor de instructies, en dat helpt wel wat omdat er meer uitleg instaat.

Ik begon met de bovenbouw, die bestaat uit de wanden en een losse bodemplaat, die helaas wat aan de lange kant is:

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_6829.jpg

Door goed naar de details aan de binnenkant te kijken bleek dat hij aan de achterkant ingekort moest worden zodat hij wel past. Met wat meer onderdelen erin heb je dan al gauw iets dat ergens op gaat lijken:

B3w9vMrdSbe4AxDjbrhClQ_thumb_682f.jpg

Dan door met de onderkant. In de instructies is de bouwvolgorde om de onderkant van de romp aan de bovenkant te lijmen en dan het loopwerk eraan te bevestigen, maar wordt ook vermeld dat „some guys” (de tekst is een ander punt waarop ze net wat tekortschieten, zo te zien omdat Engels een tweede taal is voor de schrijver) het handiger bleken te vinden om eerst het loopwerk aan de onderkant van de romp te bouwen en dan pas de twee rompdelen aan elkaar te lijmen. Kijkend naar de onderdelen en wat nodig is, leek mij dat ook de betere volgorde, want dan kun je tenminste overal bij aan dat loopwerk. Ik ben dus verdergegaan met de wielen, die lekker groot zijn:

zAx%0iBVTkeLyQjOJqN%EQ_thumb_6831.jpg

En je hebt er ook maar 32 van nodig, 16 van dit type en 16 van een ander … Maar daarmee zijn we er nog niet, want je mag ook de vering aan de romp lijmen:

OELFsKi1RoO9gNFnwVYiVw_thumb_6857.jpg

Vier halve bladveren aan elke kant, met een geëtste beschermbeugel eroverheen en een klein resin dopje aan boven- en onderkant van elk van die stukjes etswerk. Bedenk hierbij dat dit stuk romp ongeveer dezelfde lengte heeft als een Willys Jeep. Ik heb de romp met wat plastic op de juiste hoogte op een glasplaat gelegd, Blu-Tack aan de andere kant om hem op z’n plek te houden en dan één voor één de veren eringelijmd. Na droging de andere kant, zodat alle acht netjes uitgelijnd zijn met behulp van de glasplaat.

De gietkwaliteit valt me wel een beetje tegen, moet ik zeggen. Veel overtollig resin:

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_682c.jpg

Dat is nog te doen, maar ook fragiele delen die niet volledig gegoten zijn, zoals één van de helften van de spanwielen:

RpVuRflIQY21tYUbhglWOw_thumb_6858.jpg

Ik heb dat opgelost door het op dunne plastic plaat te lijmen en na droging de gaten uit te boren en -snijden, waarna het wiel toch bruikbaar was.

Daarna heb ik de wielstellen gebouwd, die bestaan elk uit één middenstuk waar vier asjes aangegoten zijn, en op elk asje moeten twee wieltjes. Daarna moet er aan elk van de bladveren één zo’n wielstel gezet worden, en een soort spoorstang erboven zodat het hele spul verticaal blijft staan — de bladveer doet ook dienst als onderste veerarm. Of in het echt:

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_68a6.jpg

Dit is de Weasel die in het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp staat. Ik wist niet dat ze er daar eentje hebben, maar was er net toen ik met de wielophanging van het model aan het worstelen was, en was dus blij verrast om hem te zien. Net toen ik op zoek wilde gaan naar iemand om aan te vragen of ik de zijschermen omhoog mocht doen om de wielen te fotograferen kwam toevallig museumvoorzitter Kees Traas langslopen, die me gelijk meenam naar de werkplaats om gereedschap te pakken om de splitpennen en dergelijke eruit te tikken 🙂 Ik heb dus gelijk een hele serie foto’s van het voertuig genomen om te helpen bij de bouw van het model.

Om de wielstellen uitgelijnd te krijgen heb ik wederom de romp op de glasplaat gezet, maar nu met Blu-Tack er gelijk onder in plaats van plastic. Daarna één voor één de wielstellen zonder lijm onder de bladveren geschoven, uitgelijnd met een liniaal en een stuk boetseergereedschap met een vierkante schacht, en dan lijm aangebracht:

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_68dc.jpg

Op dit punt zat ik me heel erg af te vragen hoe sterk dit allemaal ging zijn. De stangetjes die erboven moeten komen lijken me heel erg zwak, en hopelijk wordt het spul dus vooral bij elkaar gehouden door de rupsband die er later omheen komt. Nog eens goed kijkend naar m’n foto’s van het museumvoertuig, realiseerde ik me echter dat voor een M29C dit allemaal totaal niet van belang is want het zit helemaal uit het zicht, dus ik heb gewoon plastic verstevigingen gebouwd:

YKoDIZYGTWukXUDbKSo6Nw_thumb_68dd.jpg

Dat gaat alleen als je een M29C bouwt, geen standaard M29 (zonder de extra drijflichamen) want die laatste had de schermen over de wielen niet.
 
De stand van de armen voor de spanwielen (links in de foto boven) en de bladveren daarvoor bezorgden me heel wat hoofdbrekens omdat het helemaal niet duidelijk wordt uit de instructies en ik die ook niet goed gefotografeerd bleek te hebben in het museum. Zo moeten ze:

B4in0AWIRQWLfPvIPoE7hQ_thumb_68de.jpg

Ik moest die armen wel een beetje rechtbuigen omdat ze bij mij krom uit de mal gekomen waren.

De rupsbanden bestaan uit twee stukken per kant (een lang en een kort), en je krijgt bij het model een malletje om ze omheen te buigen. Ik heb de lange delen eerst met een föhn verwarmd en ze rond die mal getrokken, om daarna de geleidenokken erin te lijmen — elk daarvan is een apart onderdeeltje. Hier eentje met en eentje zonder:

Qw9C83olRIGRjQYDd5zIPg_thumb_68e0.jpg

De volgende stap was om ze aan de loopwielen vast te lijmen, maar nog niet aan de span- en aandrijfwielen. Ik moest ze goed tegen de wielen aanduwen, wat ik met klempincetten gedaan heb:

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_68e1.jpg

Toen de lijm eenmaal droog was (aan allebei de kanten) bleek dat de rupsbanden te ruim rond de span- en aandrijfwielen zaten. Ik heb daarom met een soldeerbout elke rupsband voorzichtig opgewarmd op de plekken waar hij verder gebogen moest worden en dan met de hand aangedrukt gehouden tot hij weer afgekoeld was. Daarna secondelijm ertussen om alles te fixeren, natuurlijk. Dat werkt heel goed:

SyOwOfoxS8iSDG8sChALQw_thumb_68e3.jpg

De korte stukken voor de bovenkant laat ik weg, ook weer omdat ze totaal niet te zien zullen zijn. Eén van de twee past in het gat tussen de uiteinden, de andere is echter duidelijk te kort. Waar dit aan ligt weet ik niet, maar als je dat hebt bij een model waarvan je de hele rupsband moet of wilt laten zien, dan heb je een probleempje.

Daarna heb ik nog de hele wielophanging met zwarte grondverf gespoten zodat ik later de bovenbouw erop kan zetten, hopelijk zonder dat er kaal resin, messing of plastic te zien blijft na het schilderen.
 
Het fragiele spat er van af. Netjes bezig!
 
Het fragiele spat er van af. Netjes bezig!
Bedankt 🙂 Het heeft wel als voordeel dat je een erg gedetailleerd model hebt, maar ik had het eigenlijk liever wat eenvoudiger te bouwen gehad. Waarom bijvoorbeeld al die wielen apart gegoten moeten zijn … waren ze twee aan twee gedaan, dan hadden ze veel beter (rechter) op de asjes kunnen passen, denk ik. Zie op de foto’s hoe wiebelig ze lijken te staan, en dat is ná behoorlijke moeite van mij om ze netjes uit te lijnen.

Op de doos staat dat het voor gevorderde modelbouwers is, en dat is geen overdrijving. Niet bouwen als je allereerste resin model ooit 🙂

Misschien een hoop gepiel, maar het ziet er wel goed uit.
Ik hoop dat het ergste gepiel nu achter de rug is, maar ik ben bang van niet.
 
Het gepiel was zeker nog niet voorbij. Ik had de grote interieurdelen, vooral de motorkap, te vroeg gemonteerd: er moeten geëtste randen rondom de bemanningsruimte, en de motorkap moet daar aan de binnenkant tegenaan. Gelukkig kon ik met een zaagje een naad daarvoor maken:

FCE1AAAD-D899-4A76-82BA-2AABDAD89F30.jpeg

En alle vier de kanten aangebracht:

652DCD4B-C7C3-4B84-A65A-114B0A54D1B3.jpeg

Voor wie dit model ook bouwt: let op dat de zijstukken niet op de rib in de zijwand staan, maar ongeveer een millimeter daarboven moeten komen. Aan de buitenkant is dan ook ongeveer zoveel van de dikkere rand te zien.
 
Lijkt me een zeer uitdagend model om te bouwen, maar dat is jou wel toevertrouwd. Gaaf dat je zoveel medewerking krijgt vanuit het museum.

gr Bas
 
Zoals ik al zei is het zeker geen model voor de beginner, nee. Ik zie vooral op tegen de schermen over het loopwerk en het frame van de voorruit, want dat zijn allemaal geëtste delen die precies gemaakt en gelijmd moeten worden, en ik vertrouw mezelf net niet genoeg daarmee om dat ook goed te doen …

Wat de medewerking betreft helpt het denk ik dat ik sinds de restauratie van de Westkappelse tank de museumleiding (Kees en Stef Traas) persoonlijk ken. Een uurtje of zo voordat ik de Weasel in het museum ontdekte hadden we nog in de werkplaats bij de tank staan praten over de voortgang ervan, over waarom er een rij korte lasjes op de zijkant zit, enz. 🙂
 
Jakko,

Super dat je met deze bent begonnen. De Weasel heb ik nauw aan het hart liggen.....zo'n apart voertuigje. Ik meen dat de Weasel destijds in 3 maanden ontwikkeld is door Studebaker van eerste opzet tot productierijp exemplaar! En ze weren nog ver na de oorlog gebruikt voor pool expedities en dergelijke. Ik heb zo m'n mening over LZ/Mirror, maar deze weasel kit is echt een snoepie.
 
De Weasel misschien wel, maar dit model zet mij niet aan om er meer van te bouwen … Het is allemaal té gedetailleerd en de grotere resin delen vertonen allemaal net wat krimp zodat ze vaak slecht passen en/of vulmiddel nodig hebben. Bijvoorbeeld het drijflichaam aan de voorkant, waar twee stukjes blik aangegoten zijn die de zijkanten van de romp moeten overlappen. Echter is dat onderdeel bij mijn model net zo breed als de romp, zodat ze niet kunnen overlappen zonder af te breken, en het drijflichaam een paar millimeter van de romp afhouden. Ik heb ze afgesneden en vervangen door 0,25 mm plastic plaat dat ik aan de zijkanten van het drijflichaam gelijmd heb:

19074580-6AA8-455C-8F0E-6F6079CA14A1.jpeg75A667BE-72BB-4F90-97B1-34F12212B12D.jpeg

Ik had de vorm overgenomen van de stukken die eraan zaten, maar dat bleek dus weer niet te passen tegen de spatborden — terwijl ze wél de juiste vorm hebben om daar tegenaan te passen als het drijflichaam die paar millimeter van de romp gehouden wordt … maar kijkend naar foto’s in de instructies en van de echte Weasel klopt dat niet. Ik heb daarom het driehoekige stukje onderaan kleiner gemaakt zodat het drijflichaam tegen de romp aan kan zitten.

En natuurlijk zijn ze nu nog veel te groot aan de voorkant, want dan kan ik ze bijsnijden en gladschuren wanneer de lijm eenmaal droog is.
 
Super hoe je deze te lijf gaat, inderdaad klein maar technisch niet zo fijn bouwen, lijkt me zo..

Grts
 
Inderdaad, dit is zo’n model dat ik wel af wil hebben maar weinig zin heb om aan te bouwen … Vage instructies, veel overtollig resin, onderdelen die niet passen en — ontdekte ik gisteravond — op het grootste etsvel blijft de lijm zitten van de plastic velletjes die erop geplakt zaten. Het komt er wel af door boenen met Bison Ontvetter op een doekje, maar dat is nogal veel werk en moet voorzichtig vanwege de kwetsbare onderdelen.
 
Hi Jakko,

Respect dat je eraan begonnen bent. De motivatie dit bijzondere voertuig in je collectie te krijgen lijkt me ook de enige drijfveer om deze te bouwen. Zul je zien dat er over een paar maanden een grotere producent met een plastic kit komt van dit model. Dit soort (amfibische) voertuigen is nog altijd onderbelicht, terwijl ze wel een belangrijke rol speelden en toch geen witte raaf.

Mvg,

Vincent
 
De motivatie dit bijzondere voertuig in je collectie te krijgen lijkt me ook de enige drijfveer om deze te bouwen.
Het gekke is dat het eigenlijk een heel goed model is — alleen nodeloos ingewikkeld uitgevoerd, vermoedelijk om maximaal gedetailleerd te zijn. Had bijvoorbeeld de wielen met twee aan elkaar gegoten, om maar wat te noemen, dan was het veel beter te bouwen geweest én meer van dat detail kunnen profiteren. Bij mij zitten de wielen niet netjes uitgelijnd, maar beter dan dit kreeg ik ze gewoon niet vanwege de gietkwaliteit, de pasvorm en het materiaal.

Zul je zien dat er over een paar maanden een grotere producent met een plastic kit komt van dit model.
Toen er niet zo lang geleden het bericht kwam dat Tamiya een nieuw model zou onthullen was mijn eerste reactie: liefst geen Weasel 🙂

Dit soort (amfibische) voertuigen is nog altijd onderbelicht, terwijl ze wel een belangrijke rol speelden en toch geen witte raaf.
Ze zijn niet zo sexy als tanks en StuGs en Jeeps en zo, denk ik …
 
Zoals eerder vermeld, bleef de lijm van de beschermingsfolie zitten op één van de plaatjes met geëtste onderdelen. Het komt eraf met Bison Ontvetter op een doekje, maar dan ben je lang bezig en heb je waarschijnlijk pijn in je arm en verbogen onderdelen. Na dat ontdekt te hebben, besloot ik om het plaatje in een roestvrijstalen steelpannetje te doen en er dan thinner over te gieten tot het helemaal onder lag. Na dat een paar uur te hebben laten staan, hing de lijm er in stukjes en rolletjes vanaf, zodat het grootste deel snel genoeg weggepoetst was met een doekje. Ik heb het dan laten drogen en de restanten van de onderdelen afgepoetst met meer Ontvetter op een doekje. Dat gedaan zag het er zo uit:

3884E6C1-4B57-4A85-BA85-66A0057DEB8A.jpeg

In de rechter onderhoek is nog te zien hoe het hele plaatje eruit zag nadat het uit de thinner kwam:

A38A2B71-E7D8-449F-8B99-9723AA0FDDAD.jpeg

En bij het drijflichaam heb ik de plaatjes op maat gesneden en dan de naad gevuld en gladgeschuurd:

83321432-41A3-4E7C-95A2-41E3D13A360D.jpeg

Na die foto heb ik ze even snel geschilderd, en er moet nog een klein beetje extra gevuld worden maar dat is het wel.
 
Hoi Jakko,

Van de PE zou ik niet blij zou worden. Misschien nog iets wegbranden met een kaarsvlam, al heb je de onderdelen behoorlijk schoon gekregen. Een kit om een keer te bouwen en dan weer een Miniart of iets dergelijks. Ik hoop dat de rest voorspoediger gaat.

Het drijflichaam ziet er netjes uit. Je kunt de uitdaging aan.

Succes, Jan
 
Ik word ook niet heel erg vrolijk van het etswerk, en evenmin van de rest van het model … ik was van plan om ook echt wat te bereiken vandaag, maar echt álles moet je schoonmaken, nakijken, controleren of het past, bijwerken, in vorm brengen, enz. Ik begin me ondertussen af te vragen of dit model niet net zoveel werk is als Alex z’n Monogram-model van een paar jaar geleden.
 
Ik word ook niet heel erg vrolijk van het etswerk, en evenmin van de rest van het model … ik was van plan om ook echt wat te bereiken vandaag, maar echt álles moet je schoonmaken, nakijken, controleren of het past, bijwerken, in vorm brengen, enz. Ik begin me ondertussen af te vragen of dit model niet net zoveel werk is als Alex z’n Monogram-model van een paar jaar geleden.
…..Des te zoeter smaakt het eindproduct zullen we maar zeggen. Ga je niet lopen ergeren want dan ebt de lol snel weg…
 
O, hij komt wel af, maar het is niet het leuke model dat ik voor ogen had toen ik eraan begon.
 
Man, man, man ik zit altijd vol verbazing te kijken hoe je er tocht altijd weer iets van kan/gaat maken. Waar anderen allang waren afgehaakt ga jij toch door. Spreekwoordelijk het petje af voor je.

Gr.JW
 
Zal ook eens kijken of ik de foto's opnieuw kan uploaden.
Graag, dan blijft ook voor de toekomst zichtbaar wat je er allemaal aan moest verbouwen 🙂

Volhouden Jakko! Als hij klaar is heb je weer een uniek Westkapelle voertuigje!
Dat is wat me gaande houdt hiermee 🙂

Man, man, man ik zit altijd vol verbazing te kijken hoe je er tocht altijd weer iets van kan/gaat maken. Waar anderen allang waren afgehaakt ga jij toch door. Spreekwoordelijk het petje af voor je.
Bedankt, hoewel ik hier toch ook dicht bij het eveneens spreekwoordelijke gooien van de handdoek sta …

Vandaag heb ik het drijflichaam aan de voorkant gemonteerd, maar niet op de manier die de „instructies” aangeven. Die zeggen eerst het lichaam zelf op de romp te plakken en dan de schotten er bovenop te monteren, maar volgens mij is het dan heel moeilijk om alles zonder gaten en kieren aan elkaar te krijgen. De oplossing is heel simpel: andersom. Dus eerst dit:

02A486AF-B216-4FDE-9858-8BE6DD1DB897.jpeg

en dán pas dit:

CD62A0F0-AFCE-49C2-8426-6A86F4649105.jpeg

Ik heb wel die schotten binnenstebuiten zitten omdat dat wederom totaal niet duidelijk is uit de instructies, en ik kwam er pas achter toen ze eenmaal vastzaten. Pech, er zit amper verschil op binnen en buiten en de details die er wel opzitten, zijn niet zo nauwkeurig als het model doet voorkomen.

De lol begon daarna pas echt. Op de boeg moet ook nog een plaat, die als etsdeel geleverd wordt en in vorm gebogen moet worden. Dat is één grote crime: niet alleen was het onderdeel al verbogen door de noodzaak de lijm ervanaf te krijgen, het is ook amper of niet netjes op het resin drijflichaam te passen. Ik heb zeker een half uur bezig geweest aan dit ene onderdeeltje om het volgende resultaat te bereiken:

A57131D0-25FC-4C74-9BE7-96986A92E9C9.jpeg2B8C8F5E-4017-4164-84E1-2CEB8283BE6B.jpegB7971167-EA1F-403C-9AA8-F6C5D8F0FCB6.jpeg

Dit wordt het hem niet, denk ik zo. Je kunt amper bepalen waar je het moet buigen, je krijgt zo te zien altijd kieren bij de schuine delen en alles golft omdat het zo dun is. Ik heb nu het idee opgevat om een stuk papier stevig tegen de boeg aan te plakken met plakband, zodat ik de vorm van de onderkant van deze plaat goed over kan trekken en het hele ding uit plastic maken, waardoor het (hopelijk) wel zal passen en rechter zijn.

Op het moment neig ik er sterk naar om dit een klotemodel te noemen, dat ik werkelijk aan niemand aan zou raden. Ik vind mezelf toch wel een gevorderde bouwer, maar m’n geduld hiermee raakt behoorlijk op. Daarin telt ook mee dat het model niet zo nauwkeurig gedetailleerd blijkt te zijn als het voorkomt, blijkt als je het goed vergelijkt met foto’s van een echte.
 
Zou je die plaat op de boeg niet gewoon met plasticsheet doen. Eerst met papier de vorm bepalen en die overzetten op dun evergreen.
 
Dat zei ik al 🙂 Papier er tegenaan, de vorm overtrekken en dan een plaat maken uit plastic die hopelijk wel past.

Ik ben eerst eens even verdergegaan met het drijflichaam achterop. Dat past goed:

ECC45EA2-47E1-4F56-9B10-C0CCFA94C547.jpeg

… maar dan lul ik. Je kunt het niet vlak tegen de romp krijgen, want het zit vanonder aan maar vanboven is er een halve millimeter over. Maar dat geeft niet, want het is toch niet nauwkeurig zo. Op de echte, namelijk:

48E9DE18-D8D4-42D4-A2A1-A453B00476DB.jpeg

overlapt de zijkant van het drijflichaam die van de romp, en ook het dek ervan hangt boven de eigenlijke Weasel-romp. Dus dan maar dezelfde oplossing als aan de voorkant, plus een paar stripjes plastic om die 0,5 mm te vullen:

4C6856D4-8868-44B1-97BF-BA763C4FE493.jpeg
 
Toen de lijm droog was heb ik de zijplaten bijgesneden, waarbij ik de ronding aan de onderkant ietsje groter heb gemaakt dan op het resin onderdeel:

64ECDF52-FB7C-425D-9C22-410E8FE873BF.jpeg

En dan natuurlijk aan het model geplakt:

3929D098-6312-4594-944A-F279762B046C.jpeg

Aan de voorkant heb ik eerst een stukje papier zo strak mogelijk tegen de boeg geplakt:

48F4AF44-95FC-49A4-8350-A4302E0C5D98.jpeg

Je kunt dan met een potlood de rand aftekenen, maar dan heb je altijd het probleem dat die lijn net wat boven/binnen de eigenlijk benodigde afmetingen zit. Spuiten werkt heel goed, want dan heb je precies de rand, maar ik heb nooit zo’n zin om voor zoiets kleins de airbrush te pakken en (vooral) die weer schoon te moeten maken. Met een penseel lukt het ook:

12940C86-253A-4730-B40D-14824B60A7B9.jpeg

Ik heb daarvoor wel het papier steeds goed vanaf de achterkant tegenaan de boeg gedrukt, anders kruipt het misschien te ver naar beneden. Als je het papier er dan afhaalt, krijg je:

1ADAD937-1F80-4D79-BE2F-4B6A6861FD4E.jpeg

Nu denk ik dat ik dat dan weer ga scannen, overtrekken, de hele omtrek tekenen en dan uitprinten, zodat ik dat weer op plastic kan plakken om het nauwkeurig uit te snijden.
 
… en daar stokte het twee jaar geleden. Ondertussen is er de M29 in plastic van Takom, en hoewel die ook een M29C aangekondigd hebben, had ik voordat dat gebeurde al het plan opgevat om er eentje van LZ te kopen (want die zag ik goedkoop te koop staan) en te combineren met die van Takom:

IMG_0311.jpeg

Zie m’n andere onderwerp over het Takom-model voor de dingen waar je bij de bouw ervan rekening moet houden, die ga ik niet opnieuw uit de doeken doen 🙂 Wel waar ik (denk) betere manieren te weten dan de instructies te volgen. Daarmee ben ik gelijk begonnen:

IMG_0312.jpeg

Dit is de romp met aandrijf- en spanwielen en de stoppen voor de veerarmen, plus de wielstellen los, maar zonder wielen. Nu staat alles te drogen, want dat moet goed gebeuren voordat ik verder kan om te zorgen dat niet alles buigt en schuift langs de lijmnaden.
 
Wat ga je met de rupsen doen dit keer?
 
Het plan is om die hierna te doen, samen met de wielstellen voor en achter, om alles op de juiste hoogte te krijgen zodat de wielen ook netjes in de uitsparingen ervoor vallen. Dat is waarom ik als allereerste de span- en aandrijfwielen gemonteerd heb, zodat die stevig vastzitten. Ik ben er nog niet helemaal uit hoe ik het met de loopwielen ga doen, het wordt óf alleen de binnenste (met de stalen banden) erop zodat die netjes recht zitten, óf een mal maken om een binnen- en een buitenwiel goed recht op elkaar te krijgen waardoor ze hopelijk ook niet scheef zullen trekken.
 
Vandaag ben ik vooral met de wielen bezig geweest, in een poging het „wiebelende-wielen-syndroom” te voorkomen. Als je kijkt naar de wielstellen van m’n vorige poging:

IMG_0159.JPG

… zie je al snel dat de wielen helemaal niet netjes recht staan. De oorzaak hiervan is, volgens mij, dat je twee hele dunne wieltjes op asjes moet steken, en de buitenste heeft dan ook nog eens een gat dat maar tot halverwege gaat. Ze wiebelen daarom op de asjes, en als je één wiel scheef doet, zijn ze dat gelijk allebei. Om dit te voorkomen heb ik een hulpstuk gemaakt:

IMG_0314.jpg

Een blokje hout met een gat van een millimeter of vier (precieze diameter niet belangrijk) er helemaal doorheen geboord en dan één uiteinde voor een kort stukje uitgeboord tot 5,9 mm. De wielen zijn ongeveer 5,7 mm, en de grootste boor in het setje dat ik gebruikte is 5,9 mm, daarom die maat — eigenlijk is het net een beetje krap, maar het werkt wel.

Eerst één wielhelft erin, een druppeltje lijm er middenop en dan de tweede helft erop. Aandrukken met iets dat de naaf niet beschadigt (ik gebruik een rond pincet, dan kan ik aan allebei de kanten van de naaf drukken) en daarna met het satéstokje door het helemaal doorgeboorde gat de wielen eruitdrukken. Wel je vinger op het grote gat houden om te voorkomen dat het wiel wegvliegt 🙂 Zoals je aan de wieltjes op het blok kunt zien, zitten ze dan netjes recht. Nou ja, meestal — ik heb nu de helft (=16) gedaan en had er één of twee die toch een beetje scheef waren. Maar door ze gewoon terug in de mal te duwen en er weer uit te halen waren ze goed.

Ik had er eerst eentje gedaan, en na droging gepast op een asje. Dat bleek veel beter te gaan, want zo’n dubbel wiel gaat er veel makkelijker recht op, want je kunt niet meer met het ene wiel het andere scheef duwen.
 
Eerst de drie schakels om het aandrijfwiel erop, omdat die vanwege de tanden als enige een echt vaste plek op het model hebben:

IMG_0315.jpeg

Toen de lijm gedroogd was, heb ik het bovenste stuk rupsband er tegenaan gelegd en de drie schakels om het spanwiel ook vastgelijmd:

IMG_0316.jpeg

Het bovenste stuk ligt los, maar klem, om de bovenste schakel op het spanwiel juist op z’n plek te krijgen. Ik heb het weer weggehaald toen de lijm droog was, want het zit niet alleen in de weg voor de rest van het werk aan het onderstel, ik heb het niet eens nodig omdat er platen overheen komen 🙂

Voor de wielstellen heb ik de veren erin geklikt. Nou ja, geklikt … dat lukte bij eentje van de vier, bij een andere duwde ik met de veer de pennetjes uit het wielstel, dus ik heb ik daarna een klein stukje weggesneden van de veer zodat er een gootje ontstond voor het pennetje. Ik moet daar denk ik even een tekeningetje van maken om te laten zien wat ik bedoel … Ook heb ik het binnenste van het buitenste paar loopwielen aan het wielstel gelijmd.

Let trouwens op dat de wielstellen een binnen- en een buitenzijde hebben! Ze lijken symmetrisch, maar het kleine onderdeeltje dat erop gelijmd moet worden om de veerarmen vast te houden, moet naar binnen zitten.

Goed, daarna heb ik de overige delen van de rupsband aan elkaar gelijmd en dat even laten drogen (lang genoeg om de veer van het voorste en achterste wielstel aan de romp te lijmen) zodat ik de rupsband daarna tegen de schakels aan de wielen kon lijmen en de wielstellen naar beneden drukken:

IMG_0317.jpeg

Dan pas heb ik de wielstellen aan de rupsband gelijmd en dan het model weggelegd zodat dit alles kan drogen. De andere kant komt morgen, ik wil niet het risico lopen dat ik dit weer uit model duw.

Het zit wel niet helemaal perfect, maar véél beter dan wanneer je begint met de wielstellen en dan de rupsband daarop moet zien te passen.
 
Laatst bewerkt:
Dit is inderdaad een verbetering wat betreft aanpak. Bouw-/modeltechnisch zou het onderste deel uit een stuk moeten zijn in plaats van drie.
 
Ik denk dat de tracklink die ik omcirkeld heb schuin omhoog moet staan en dus ook aansluit op de ronding van het wiel. Ik denk dat het dan wat natuurlijker gaat ogen.

IMG_2724.jpeg
 
Laatst bewerkt:
Dit is inderdaad een verbetering wat betreft aanpak. Bouw-/modeltechnisch zou het onderste deel uit een stuk moeten zijn in plaats van drie.
Ik heb zitten denken hoe de rupsband beter gegoten had kunnen worden, maar kwam er niet echt uit. Vanwege al het detail van klinknagels e.d. op de buitenkant lijkt het me onmogelijk om hem eenvoudig in één stuk te gieten, op de manier van bijvoorbeeld de M2/M3 halftracks van Dragon, maar dat zou eigenlijk wel het beste zijn in plastic.

3D-printen van de volledige rupsband met de wielstellen erin is waarschijnlijk de allerbeste oplossing, maar dan steek je (vermoed ik) rupsbanden van €50 op een model van €27,50 …

Ik denk dat de tracklink die ik omcirkeld heb schuine hoog moet staan
Klopt, die wilde desondanks niet lekker op z’n plek. Hopelijk lukt het beter aan de andere kant 🙂
 
Na zaterdag op de plakdag in het Bevrijdingsmuseum de wielen en rupsbanden afgemaakt en de basis van de bovenbouw in elkaar gezet te hebben, ben ik nu verdergegaan:

IMG_0324.jpeg

Na de lessen van de vorige Weasel heb ik nu de linkerkant los gelaten tot nadat ik de pedalen, hendels e.d. gemonteerd had. Dan nog is het niet zo heel makkelijk, maar je kunt er zo in elk geval bij, in tegenstelling tot hoe ik het de vorige keer deed door de linkerkant eerst vast te plakken en dan de hendels ertussen moest zien te krijgen.

Ook hier heb ik alweer geschilderd waar later met de airbrush moeilijk bij te komen gaat zijn, zoals onder de randjes en in de ruimtes waar de dekken overheen komen te zitten. De bestuurdersruimte moet nog.

En dan met alle wanden en dekken eraan en erop:

IMG_0325.jpeg

De klep voor de inlaat naar de radiator heb ik deze keer dichtgelijmd, daarom is de radiator ook niet gemonteerd op de eerste foto. De twee messing stripjes die je krijgt voor de handgrepen (?) erop heb ik vervangen door plastic strip, dat is makkelijker te lijmen en minder moeite om netjes te krijgen.
 
Goed opgeschoten! Op de foto's zie je niet goed hoe klein die dingen in werkelijkheid zijn.

Gr Bas
 
Klopt, ze zijn allesbehalve groot. Zeg maar net zo breed als een Willys jeep, en in de lengte vergelijkbaar met zo’n jeep van de voorkant van de motorkap tot het reservewiel achterop.
 
En nu komt eindelijk de ombouw in beeld 🙂 Hier even de drijvers gepast om te zien of er veel werk aan nodig gaat zijn:

IMG_0327.jpeg

Aan de voorkant gaat het heel goed:

IMG_0328.jpeg

De dunne zijstukjes passen eigenlijk precies waar ze moeten — dit in tegenstelling tot wanneer je er eentje aan de romp van LZ wilt plakken:

19074580-6aa8-455c-8f0e-6f6079ca14a1-jpeg.13717


Daarbij moest ik ze wegsnijden en de hele drijver ietsje breder maken met plastic plaat zodat de zijstukjes wél de romp overlapten.

Aan de achterkant echter:

IMG_0330.jpeg

De drijver is 2 mm breder dan de romp, en natuurlijk overlapt hij de zijkanten van de romp niet zoals wel zou moeten. Hier wordt het dus niet alleen zijkanten erop plakken zoals ik voor de vorige poging ook al gedaan heb, maar ik moet er ook nog eens 1 mm afhalen aan elke kant … dat wordt nog leuk, want zo makkelijk is dat niet. Gek genoeg past hij wel veel beter op de achterkant van de romp van Takom dan op de romp van LZ 🙄
 
Dat idee opperde iemand anders ook op Missing-Lynx 🙂 Had ik zo’n zaag dan zou ik het denk ik wel geprobeerd hebben, met bijbehorend risico voor het onderdeel en de vingers, maar gelukkig kwam m’n vader ermee aan dat hij dat wel zou kunnen doen met een frees in z’n draaibank:

IMG_0331.jpeg

De frees kon alleen niet bij de onderste paar millimeter, maar dat stukje was er natuurlijk zo vanaf te steken met een mes. Daarna heb ik de rand aan de bovenkant ook weggesneden en dan aan drie kanten 0,25 mm plastic plaat erop geplakt:

IMG_0333.jpeg

Dit is nodig omdat op de echte Weasel zowel de zijkanten als het dek een beetje over de romp hangen:

IMG_7948.jpeg

Ik heb de drijver eerst op de plaat geplakt en die pas op maat gesneden en bijgevijld nadat de lijm droog was, dan krijg je het allemaal veel beter passend dan door eerst de platen op de juiste grootte te snijden.

Aan de voorkant heb ik de drijver al aan de romp geplakt:

IMG_0332.jpeg

Om alles uitgelijnd te krijgen heb ik eerst de geëtste opstaande stukken aan de drijver geplakt en dan pas de drijver aan het model. Ik moest daarvoor wel een nokje in de voorkant van het opstaande randje rond het radiateurluikje dieper maken, anders kon hij niet laag genoeg komen om allebei de messing delen op het dek te lijmen.
 
Tijd voor je eigen draaibank jakko, ik heb er ook een en t is verrekte handig, andersom vindt ik t ook erg gezellig bij pap in de boet bij de draaibanken en freesbank, biertje erbij en vooral heel veel nadenken over hoe, tekening lezen en zulke dingen 🙂 op t moment brengt ie me vooral naar t ziekenhuis als er weer een mri scan of wat dan ook nodig is, dan kan de vrouw blijven werken en oma vangt de kleinkinders op. Zo vul je elkaar goed aan, en samen is een beetje klooien met de hobby een stuk leuker 🙂
 
De drijver heb ik met tweecomponentenputty tegen de romp geplakt:

IMG_0335.jpeg

Vanwege de holte erin en het smaller maken was lijmen moeilijk, maar zo gaat het ook: wat putty mengen, onderin de holte aanbrengen en dan de drijver tegen het model drukken. Het deksel erop is van LZ, en daarmee ben ik grofweg aangekomen waar de vorige poging strandde:

IMG_0336.jpeg
 
Het lag even stil, maar nu toch verder met de voorkant. Eerst het luik en de plaat onder de kaapstander:

IMG_0343.jpeg

Het geëtste luik ligt niet hoog genoeg, maar een stukje plastic plaat lost dat op. De voet voor de kaapstander van LZ was véél te groot, hij ligt hier los voorop het dek, bij de vervanger ervan die vastgelijmd is.

De twee steuntjes tegen de geëtste dwarsplaat ontbreken bij LZ, maar waren eenvoudig te maken van een paar stukjes strip. Deze zaten niet symmetrisch op de echte M29C.

Daarna de keerplaat:

IMG_0344.jpegIMG_0345.jpeg

Deze wordt natuurlijk ook door LZ geleverd, maar bij de vorige poging ontdekte ik al dat die niet past. Ik heb daarom dezelfde methode gebruikt: een stuk papier op de neus vastzetten met plakband en de vorm daarop tekenen. Daardoor kon ik het uitsnijden, op 0,25 mm plastic plaat plakken, uitsnijden en in vorm buigen. Als ik het papieren malletje op het geëtste deel leg, kun je goed zien waarom dat nodig was:

IMG_0346.jpeg
 
Terug
Bovenaan