Houwitser FH70 & YHZ-2300, Manschappen- en munitievoertuig

Arne Ρоirοt

Penningmeester
TWENOT-bestuurslid
Lid van de TWENOT
Interesses
Nederlandse pantservoertuigen, van oud tot jong
Schalen
  1. 1:35
Nu bezig met
FH-70 met YHZ-2300 Manschappen en munitievoertuig
Mijn volgende project wordt een combinatie van twee kits:
  • een houwitser FH70 (Feldhaubitze), het enig overgebleven exemplaar van de Rekwisiten Commissie Koninklijke Landmacht (RCKL) en
  • de artillerietrekker YHZ-2300 van de Hitorische verzameling Artillerie in 't Harde.
Ooit bouwde ik een combinatie van een M4 Artillerietrekker met daar achter een Long Tom 155mm, dus ik weet dat deze combi nooit in zijn volle glorie in mijn vitrinekast gaat passen. Op de wedstrijdtafel is hopelijk (ooit) wél voldoende ruimte.

82569-yhz-2300-daf_b.webp

Het leuke van de FH70 is dat ik geen idee heb wat ik precies ga bouwen. Het wordt een verrassing en 3D-puzzelen.
Vaak heb ik modellen al vanaf de start al helemaal in mijn hoofd en dan moet ik daar naartoe werken. Maar dit stuk veldartillerie ken ik eigenlijk niet. Het is ook maar in kleine aantallen, en bij één eenheid in gebruik geweest. Ik ben daarom heel nieuwsgierig wat er allemaal uit de doos gaat komen en wat ik ga bouwen.

De FH70 is In de jaren ‘70 in Duitsland ontwikkeld als getrokken geschut. Bijzonder is dat het stuk een kleine motor heeft en zichzelf kan verplaatsen. Met een snelheid van 16 km per uur kan het kleine afstanden zelfstandig afleggen. Het stuk verschiet de standaard 155 mm munitie van de NATO. Nederland nam in 1990 vijftien van deze FH70 's over van de Duitse Bundeswehr. De reden hiervoor was dat de M114-39 houwitsers, die waren omgebouwd uit de veranderde M114-23 (uit de voorraden) niet goed waren. Er ontstonden scheuren in de affuiten en de Landmacht wilde personeel van de artillerie toch geoefend houden op getrokken vuurmonden. De FH70 vuurmonden werden ingedeeld bij de 154 Afdeling. Tien jaar later, op 1 mei 2001 werd de laatste batterij van deze afdeling Mobilisabel gesteld. Bij de Koninklijke Landmacht zijn zowel de M114 als de FH70 inmiddels vervangen door de PZH 2000.

09) FH-70 van de Rekwisieten Commissie KL op Defensie Complex Maaldrift, 06-05-2014. Foto Wim...webp

De YHZ-2300 lijkt op een combinatie tussen een 4 tonner (korte bak met huif) en de tientonner (met zijn dubbele achteras).
Ik heb lang gezocht naar een exemplaar van de tientonner YAZ-2300 van Robert-Jan. Maar die is uitverkocht en nergens meer te koop.
Bij toeval raakte ik in gesprek met Jasper Breur en die was aan dit zelfde project begonnen. Maar Jasper "was er klaar mee" met dit project. Teveel gepruts en te weinig lekker plakken. Hij had inmiddels al wel wat onderdelen geprint, zoals de bijzondere banden en spatborden. dankzij Jasper heb ik straks een vliegende start dus.

12185514_185590271780406_1748644013149242041_o.webp

Ik begin met de FH70 omdat ik de laatste onderdelen (bak met huif) voor de YHZ in bestelling heb, en die pas komend najaar arriveren.
De combinatie wordt ook leuk omdat de FH70 in het camouflageschema wordt uitgevoerd en de YHZ-2300 olijfgroen wordt.

Voor de FH-70 vond ik een doos van Hobby-Japan en een conversiekit van Y-Modelle. Ooit hadden zij een complete resin kit voor de Duitse
FH-70. (die kit is geschreven in MIP 5 van jaargang 51 van de IPMS). Maar nadat Hobby-Japan met hun plastic model uit kwam, levert Y-Modelle enkel nog een Duitse conversieset bij dat plastic model.
Inmiddels heb ik de transfers al gemaakt, en die zijn deze week bezorgd.\

1326204-27767-90-pristine.webp en 1010746-14248-90-t270.webp
Schermafbeelding 2026-04-16 223426.webp

Alle werkjes zijn gedaan voor dit weekend en maandag zijn we vrij. Dus dat wordt leuk morgen

Een aardigheidje vind je al terug op het transfervel.
Op de loop staat geschreven "Gereserveerd voor RCKL".
Hoe leuk is dat straks! 🙂

08) FH-70 van de Rekwisieten Commissie KL op Defensie Complex Maaldrift 06-05-2014. Foto Wim ...webp
 
Laatst bewerkt:
Pracht combinatie die jou wel is toevertrouwd. Ik ben heel benieuwd! Ik heb de FH-70 van Hobby Japan ook liggen. De YHZ 2300 is een hoofdbreker. Ik heb wel een YAZ 2300 van Robert maar als ik daar aan begin weet ik dat het een heeeeeel lang project gaat worden. Maar het is een stoere bak!
De decals mag je ook een keer voor mij bestellen als je weer eens wat laat printen
 
Gaat nog best snel ook dat ding!

Vandaag de resin en 3D conversie set van Y-modelle gebruiksgereed gemaakt en ontdaan van flesh en gietstukken. Voornamelijk aanpassingen aan zit- en aandrijfgedeelte.

IMG_1440.webp
 
Laatst bewerkt:
Tot nu toe is het een uitstekende kit van HobbyJapan. Super gedetailleerd, strak uitgevoerd met een prima pasvorm. Goede instructies
Heel leuk om iets te bouwen dat je niet kent.
Een wereld aan friemeltjes en franjes.

IMG_1445.webp
 
Laatst bewerkt:
Lekker een dagje vrij geweest en weer wat stapjes gezet.

De "upgrade" van Y-Modelle is om te huilen, terwijlde kit van JapanModels echt lekker wegplakt en exact past.
Ik heb Y een verzoek gemaild om nieuwe onderdelen, maar nog geen reactie.
(drie maanden later: nooit iets van Y-Modelle gehoord)

IMG_1456.webp​

Links de plastic, rechts resin. (nog zonder stoeltje)
IMG_1454.webp
De bovenzijde.

IMG_1453.webp
De onderzijde.

Veel Y-Onderdelen zijn krom, fout, ondefinieerbaar of niet te plakken met secondenlijm. CA droogt/ hecht voor geen meter.

IMG_1452.webp

Uiteindelijk heb ik (zie onder) het stoeltje (écht anders, én in het zicht) en de achterbumper (ook écht anders en in het zicht) van Y-Modelle gebruikt op de aandrijfunit van JapanModels. Misschien niet helemaal correct, maar beter fout en strak-recht dan krom en scheef.

IMG_1455.webp
 
Laatst bewerkt:
Dus de Japanse versie is echt afwijkend van de Duitse (en dus NL) versie? En ik maar denken dat het vooral de wielen/banden waren die echt afweken…..🙄
 
Nee, de stoeltjes hebben ingebouwde stoelverhogers en blokken op de rem anders komen die kleine mannetjes niet bij de pedalen
 
Tjonge jonge... De laatste post was van 5 mei.
Ik wist dat ik het gevoel had dat ik druk was met van alles en nog wat. Je kent dat wel. Maar drie maanden niet gebouwd ...
Natuurlijk wel wat klein werk gedaan aan de 40L70, maar dat was niet substantieel.
Dus net even de werkplek weer op orde gebracht, klaar voor de doorstart.

IMG_1884.webp
 
Laatst bewerkt:
Bij mij eigenlijk net zo! Weinig gedaan afgelopen maanden. Hopelijk nu weer even wat tijd!
 
Iedere dag een half uurtje
En het wordt ooit nog wat:
image.webp
Een erg leuk model!
Het is heerlijk om weer eens wat te bouwen waarbij ik voortdurend denk:
“Hoe gaat dit er eigenlijk uit zien?”
 
Laatst bewerkt:
Oei... duur foutje

Ik wil mijn FH-70 in de toekomst in transportstand achter een YHZ-2300 presenteren. Dat betekent dat de spaden niet zó:

IMG_1919.webp

Maar zó:
08) FH-70 van de Rekwisieten Commissie KL op Defensie Complex Maaldrift 06-05-2014. Foto Wim ...webp

aan het stuk bevestigd moeten zijn. Hier wordt niets over gezegd in de bouwbeschrijving.
De meeste foto's die je ziet zijn zelfstandige (tactische) verplaatsinge door het terrein. En dan kunnen de spaden wél zo geplaatst zijn. Shit.
Deze dingen zitten natuurlijk onmeunig goed vast.
Die ga ik er niet af krijgen zonder veel schade te maken.
Dus dat is een jammerlijk foutje, én een week vertraging.


Ik had nét alles klaar gemaakt voor de verfbeurd: Alle luiken op overgezet of gekopieerd van het Y-Modelle setje.
IMG_1920.webp
 
Laatst bewerkt:
Oei, bekende tegenslag. Wie kent ze niet? Ik zou ze toch verplaatsen. Even diep ademhalen en verder. Je kunt het!
(Is die resin balk niet enorm krom? Of is dit een optische afwijking?)
 
Fijn om een extra kit te hebben: Stukje er af gezaagd, straks stukje er aan.
De nieuwe spaden zitten al op de juiste plaats.
IMG_1933.webp

IMG_1936.webp

Nog een beetje stoffig, maar een nieuwe (rechte) bumper "in the making"

IMG_1934.webp
 
Laatst bewerkt:
In ieder project komt er bij mij een moment dat ik een briefje maak, met de dingetje die nog moeten.
Dan is het bijna klaar,de doos is leeg, maar er moet nog wat gedetailleerd worden.
Dat moment is voor de FH70 nu bereikt.

IMG_1949.webp
De nieuwe koppeling is aardig goed op zijn plaats gekomen. Als je het niet weet, zie je niet dat dit een kruising van twee (dezelfde) modellen is.

Je moet je bij het bouwen altijd afvragen: "Welke situatie bouw ik eigenlijk?"
Een getrokken stuk, achter een voertuig? Een stuk binnen, in een mobcomplex? op de plaat tijdens onderhoud? Opgesteld om te vuren?

Dit wordt een situatie waarbij het voertuig gereed is om ahter een YHZ-2300 gehangen te worden, maar een beetje rommellig en slecht onderhouden. Op de loop komt: "gereserveerd voor RCKL" , de rekwisitencommissie van de Landmacht. Want als je bouwt wat je op de foto ziet, zit je altijd goed.

IMG_1943.webp

De zoom is genadeloos. nu is de achterbumper recht, maar zit ie een ietsje scheef. Laten we maar zeggen dat hij een paaltje heeft geraakt.
En wie schreef er recent: "Als hij in de vitrinekast staat, zie je er niets meer van."?
Wijze woorden.

IMG_1944.webp
Op de Nederlandse lopen is iets opvallends gemonteerd.

IMG_1945.webp

En na heel veel turen naar de foto's, kreeg ik de indruk dat het dashboardje, dat bij de Japanse versie voor de chauffer zit, helemaal niet gebruikt werd. Ik zie het tenminste nergens op de foto's. Dat ging maar nét goed. Morgen wat leidingen startkabels aanbrengen.
 
Laatst bewerkt:
"Straks" bleek zes weken te zijn. Druk geweest, vakantie en zo. Weinig gedaan.
Soms heb ik het idee "nu weet ik wel hoe ie er uit gaat zien" en dan zakt het animo wat.
Maar ieder dag een kwartiertje, geeft iedere dag een pleziertje. En zodoende is nu toch het stuk klaar voor de verfspuit.

IMG_7166.webpIMG_7169.webpIMG_7167.webpIMG_7173.webpIMG_7174.webpIMG_7172.webpIMG_7170.webpIMG_7164.webpIMG_7168.webpIMG_7171.webp
 
Laatst bewerkt:
Wat een extra details 🤩
 
"Maar ieder dag een kwartiertje, geeft iedere dag een pleziertje" Deze ga ik mezelf voorhouden als ik even vastloop of moeite heb om een project te starten of af te maken. Mooie slogan!
 
Wat ben ik toch een bofkontje!
Ik dacht dat we er één bewaard hadden, en dat die in bezit is van de rekwisieten commissie KL. (Een lastig tot niet toegankelijke instantie)
Loop ik vanmiddag bij het artilleriemuseum in 't Harde...
Bingo!

IMG_2283.webp

Mazzeltje, want nu wist ik welke details ik nog niet scherp had!
Dit bijvoorbeeld:

IMG_2265.webp

En dit:

IMG_2268.webp

(Om maar wat te noemen)

Oké, 'nobody gives a sh#t about FH70' natuurlijk,
maar het is in deze maanden ff "mijn fetish"
 
Laatst bewerkt:
)Oké, 'nobody gives a sh#t about FH70' natuurlijk,
maar het is in deze maanden ff "mijn fetish"
Ik heb hem ook liggen en moet er ook ooit eens mee aan de slag …..
 
Sneak preview:

Vandaag ontving ik de laadbak plus huif van een YA-4442 (van @Robert van Raamsdonk) die @Walter Jonkers tijdens SMC voor mij op de kop heeft getikt. Het onderstel is van een YAZ-2300 tientonner die ik van @Jasper Breur heb overgenomen. Samen vormen ze een YHZ-2300. Jasper had al mooi werk gedaan met banden en het chassis. Ondertussen heeft @Sylly's Mini Models een serie detailfoto's gemaakt van het origineel, bij de historische verzameling van de Artillerie in t Harde. Het wordt een mooie groepsprestatie.

IMG_2288.webp
Alles ligt nog los op elkaar.
 
Laatst bewerkt:
Als ik zo naar YHZ-2300 kijk vraag ik mij af waarom de laadbak zo hoog is geplaatst. Het in en uitstappen van de bemanning en in en uitladen van munitie lijkt mij er niet makkelijker op worden of heeft het met de terreinvaardigheid te maken van het voertuig?
 
7
waarom de laadbak zo hoog is geplaatst
image.webp

Ik meet nú 4,5 mm, ofwel 16 centimeter, en dan ligt de handel los op elkaar en is er niet naar pasvorm gekeken.
Dan gooien we nog een opstapje in de aanbieding.
Iedereen blij.

20211030_230916437_iOS.webp
 
Laatst bewerkt:
Ik zat maar te kijken en te passen en te schuiven.
Maar IETS klopte er niet.
Nergens op het internet waren de specs van een YHZ te vinden.
Tot mij AI-agent op een pagina stuitte, waarop stond dat een YHZ een verkorte wielbasis heeft, ten opzichte van de tientonner.
Maar hoeveel en (want AI) was het waar?

En dus afgelopen vrijdag maar even naar het museum in 't Harde gereden.
Daar werd ik hartelijk ontvangen en met het busje naar de loods met de "rijdende verzameling" gebracht.
Daar stond ze!

WhatsApp Image 2026-01-26 at 15.43.34.webp

En na enkele minuten was het duidelijk:
  • Een YAZ-2300 heeft een afstand van het hart voorwiel, tot hart voorste achterwiel van 402,5 cm (11,5 cm in het model).
  • een YHZ-2300 heeft een afstand van het hart voorwiel tot hart voorste achterwiel van 377,0 cm (10,8 cm in het model).
Dus de hele achtrtrein moest naar voren opschuiven. 😕
in de praktijk viel dat erg mee.
Paar extra gaten boren en wat dingetjes loszagen. hatseflatse.
Aandrijfas inkorten en de uitlaat inkorten.
Alles viel op zijn plaats.
7,3 mm is een wereld van verschil

IMG_7188.webp
 
Laatst bewerkt:
Ons oog ziet verhoudingen scherp. Geslaagde missie en operatie.
 
Zijn die felgroene wielen op maat Arne ? Of heb ik wat gemist🫣
 
Leuke vraag Frank🤔 # DTV!
Ik ben op weg geholpen door @Jasper Breur en hij heeft ondermeer deze wielen gemaakt voor dit voertuig. En jasper heeft al heel wat miraculeuze conversies op zijn naam staan. "Dus dat zit wel goed"dacht ik.
Het grove profiel herken je wél gelijk, maar ik heb de diameter niet nagemeten.

Volgens het internet hoort hier een 14.75R20 Radail tubeless band op:
nominaal 20" velg + 2 * 14,75" bandhoogte = totaal 49,5 inch = 1257 mm diameter;
In de praktijk zal de band tussen de 1250 en 1270 mm uitkomen.
Op schaal 1:35 dus ongeveer 36 mm diameter.

1794084147522.webp

Volgens mijn NC9-80 hadden de YAZ-2300 en de YKZ, beiden 13 x 22,5 dus 13 R 22,5 banden.
13 = bandbreedte, in inch = 330 mm, R = radiaalband, 22,5 = velgdiameter, in inch = 571 mm
De buitendiameter kun je niet exact uit de maat afleiden (er zit geen hoogteverhouding in de aanduiding), maar een 13 R 22.5 komt in de praktijk uit op ongeveer 1170 tot 1200 mm buitendiameter.
Op schaal 1:35 dus ≈ 34 mm diameter.

Ik heb ze net opgemeten: het is 34 mm ✅
Je zou zeggen dat ze nog 2 mm groter hadden mogen zijn.
Maar dat zou erg krap ogen moet ik zeggen.

Wat ik ook ontdekte dankzij deze ingelaste speurtocht, was het data blad van DAF (zie de link in het begin) met daarop de lengte van het voertuig: 7,74 meter.
Nog zo’n dingetje dat ik niet scherp had.
Maar gelukkig heb ik de laadbak precies goed op het ladderframe geplaatst. 😓
 
Laatst bewerkt:
Toch zegt mijn 1 op het oog gevoel dat de wiel - voertuigverhouding net niet klopt en de wielen circa 1,5 mm moeten krimpen
 
Terug
Bovenaan